Klasyfikacje na trasie Tour de Pologne

We współczesnych edycjach wyścigu prowadzone były zawsze cztery podstawowe klasyfikacje. Mowa o Klasyfikacji Generalnej, Górskiej, Punktowej i Najaktywniejszego. Ponadto w historii wyścigu pojawiały się także inne wyróżnienia.

Żółta koszulka lideraStefan Schumacher w zółtej koszulce lideraŹródło zdjęcia: commons.wikimedia.org. Autor: Bartosz Senderek

KLASYFIKACJA GENERALNA

Najważniejsze zestawienie, które oczywiście wyłania zwycięzcę całego wyścigu. Wzorem Tour de France lider wyścigu, a następnie jego triumfator otrzymuje żółtą koszulkę. Kolor ten zaczerpnięty został z wyścigu Tour de France i jest charakterystyczny dla wielu wyścigów kolarskich na całym świecie. Co ciekawe, nie zawsze lider jechał w żółtej koszulce. W pierwszej edycji zawodnik otrzymywał szarfę lidera, która jednak przeszkadzała podczas jazdy. Szybko więc podjęto decyzje o stosowaniu koszulki. Do klasyfikacji wlicza się łączny czas przejazdu oraz wszelkie kary i bonifikaty czasowe. Wygrywa zawodnik, który osiągnął najkrótszy czas łączny całego wyścigu.

KLASYFIKACJA PUNKTOWA

Znana również jako sprinterska. W przypadku Tour de Pologne jest to koszulka w kolorze białym. Pierwszy raz klasyfikację punktową prowadzono w roku 1958. Triumfował wówczas reprezentant Belgii, Constant Goossens. W późniejszych latach koszulka pojawiała się i znikała, by na stałe zakorzenić się w wyścigu w roku 1979. Czterokrotnie zdobył ją Ryszard Szurkowski. W klasyfikacji triumfował również m.in. Peter Sagan. Punkty przyznawane są za zajęcie miejsca w czołowej 20 danego etapu, a także na premiach lotnych znajdujących się przede wszystkim na tzw. płaskich etapach.

KLASYFIKACJA GÓRSKA

Pierwszy raz koszulkę dla najlepszego „górala” wręczano w roku 1963. Triumfował Jan Kudra. Następnie różowa koszulka – bo w takiej jedzie podczas Tour de Pologne lider klasyfikacji górskiej – znikała i powracała do wyścigu. Można powiedzieć, że dość regularnie obecna była od 1978 roku, choć jeszcze czterokrotnie nie została wręczana. Od 1992 roku przyznawana jest stale, w każdej edycji wyścigu. Punkty w tej klasyfikacji zdobywa się przede wszystkim na etapach górskich. Przyznawane są podczas premii górskich. Te podzielone są na różne kategorie, w zależności od trudności podjazdu pod daną premię. Im trudniejszy podjazd – tym więcej punktów może zyskać zawodnik.

KLASYFIKACJA NAJAKTYWNIEJSZEGO

Pojawiła się w 1963 roku, a następnie prowadzona była w 1969. Następnie klasyfikacja najaktywniejszego zniknęła z wyścigu Tour de Pologne. Na stałe powróciła 1993 i z jednym wyjątkiem – w roku 1998 – prowadzona jest cyklicznie. Punkty w tej klasyfikacji zbiera się na specjalnych premiach lotnych, na tej podstawie wyłania się zawodnik będącego najczęściej zaangażowanym w ataki i ucieczki na trasie wyścigu. W przypadku Tour de Pologne lider tej klasyfikacji otrzymuje koszulkę w kolorze granatowym.

KLASYFIKACJA DRUŻYNOWA

Zestawienie z najdłuższą historią w całym Tour de Pologne. Pojawiło się już przy okazji pierwszej edycji wyścigu. Przez 90 lat rywalizacji tylko kilkukrotnie nie prowadzono klasyfikacji drużynowej. Z biegiem lat zasady rozstrzygania ulegały pewnym modyfikacjom – przede wszystkim jeśli chodzi o ilość zawodników wliczanych do drużyny. W tym przypadku zawodnikom nie przyznawano, z przyczyn oczywistych, koszulek w innych kolorach. Startują oni w swoich „klubowych” barwach.

POZOSTAŁE KLASYFIKACJE TOUR DE POLOGNE

W Tour de Pologne prowadzono również kilka innych klasyfikacji. Jedną z nich była Klasyfikacja Najwszechstronniejszego, za którą przyznawano koszulkę w kolorze niebieskim. Drugą z historycznych koszulek była biało-granatowa dla zawodnika wygrywającego Największą liczbę etapów.

W najnowszej historii TDP organizatorzy prowadzili również Klasyfikację najlepszego Polaka. Był to ukłon w stronę zawodników, którzy rywalizowali w swoim narodowym wyścigu.