Wybitni zawodnicy na trasie Tour de Pologne

Wielu świetnych kolarzy pojawiało się w peletonie przez 90 lat trwania wyścigu. Kilkoro z nich już na stałe wpisało się złotymi literami w kronikę Tour de Pologne.

  • Feliks Więcek – wygrał I Bieg dookoła Polski, rok później był czwarty. W roku 1928 wygrał aż sześć z ośmiu rozegranych etapów. Przez dziennikarzy „Przeglądu Sportowego” oraz kolarskich działaczy uważany był wówczas za najlepszego polskiego zawodnika. Zajął wówczas 3. miejsce w plebiscycie na najlepszego sportowca „PS”. Przegrał jedynie z Haliną Konopacką i Bronisławem Czechem. Więcek już na zawsze będzie „tym pierwszym”, a ponadto zapisał się tym, że wygrał wyścig z największą przewagę nad drugim zawodnikiem.
  • Bolesław NapierałaBolesław Napierała (z prawej) i Eugeniusz MichalakŹródło zdjęcia: commons.wikimedia.org. Autor: Nieznany
  • Bolesław Napierała – przed wojną dwukrotnie triumfował w klasyfikacji generalnej. Jeden z wyścigów w całości przejechał w koszulce lidera. W historii udało się to zaledwie dwóm zawodnikom. Napierała urodził się w Niemczech, mieszkał również we Francji gdzie pokochał kolarstwo. Był wszechstronnym zawodnikiem, który wygrywał torowe, szosowe i przełajowe Mistrzostwa Polski. Nazywano go „Tygrysem szos”, a przydomek ten zyskał po Wyścigu dookoła Węgier.
  • Marian Więckowski – wygrywał Tour de Pologne trzy razy z rzędu. Było to w latach 1954-1956. Zrobił to jako pierwszy zawodnik w historii. Do niego należy również rekord etapów przejechanych w koszulce lidera wyścigu. W sumie było ich 20, choć sam Więckowski na etapowych metach triumfował dwukrotnie. Prywatnie związany z Czesławem Langiem, którego był teściem.
  • Ryszard Szurkowski – jeden z najwybitniejszych polskich kolarzy w historii. Zdobył dwa srebrne medale na IO, wielokrotnie wygrywał Wyścig Pokoju, Mistrz Świata i wielokrotny Mistrz Polski. Jest również rekordzistą w liczbie wygranych etapów podczas Tour de Pologne. Było ich 15. Ponadto Szurkowski wygrywał klasyfikacje górską i punktową. Nigdy nie udało mu się natomiast wygrać całego wyścigu. Mimo wszystko Ryszard Szurkowski zasłużenie jest jedną z legend TDP.
  • Czesław Lang – kolejny ze świetnych zawodników złotej ery polskiego kolarstwa. Lang wygrał Tour de Pologne w roku 1980, został także wicemistrzem podczas IO w Moskwie i dwukrotnie stawał na podium Mistrzostw Świata. Po zakończeniu sportowej kariery został działaczem kolarskim i stanął na czele organizacji Tour de Pologne. Dyrektorem wyścigu po raz pierwszy został w roku 1993, wprowadził TDP do prestiżowej rodziny UCI ProTour i uczynił z imprezy jeden z czołowych wyścigów kolarskich na świecie.
  • Andrzej Mierzejewski – kolejny trzykrotny triumfator Tour de Pologne. Wyścig wygrywał w 1982, 1984 i 1988 roku. W trakcie swojej kariery sześć razy zostawał Mistrzem Polski. Dwukrotnie indywidualnych, trzykrotnie górskim i raz w jeździe parami wspólnie z Janem Leśniewskim. Został zawodnikiem pierwszej kolarskiej grupy zawodowej w Polsce – EXBUD Kielce. Ponadto startował również w barwach ekip z USA.
  • Dariusz Baranowski – to ostatni, w 90-letniej historii Tour de Pologne, trzykrotny zwycięzca w klasyfikacji generalnej. Powtórzył wyczyn Mariana Więckowskiego i wygrał zmagania trzy lata z rzędu. Baranowski najlepszy był w sezonach 1991-1993. Zawodnik dziewięciokrotnie została kolarskim Mistrzem Polski w różnych konkurencjach. Starował w wielu zawodowych zespołach. Startował m.in. w Tour de France (12. miejsce w 1998) i Giro d’Italia (12. miejsce w 2003).
  • Ondrej Sosenka – w sumie sześciu kolarzy wygrywało Tour de Pologne dwukrotnie w 90-letniej historii. Jednak tylko jeden z nich był obcokrajowcem. Czeski zawodnik Ondrej Sosenka triumfował w 2001 i 2004 roku. W roku 2005 pobił rekord świata w jeździe godzinnej z wynikiem 49 km 441 m. Sympatyczny Czech wielokrotnie powtarzał, że Tour de Pologne to jego ulubiony wyścig, a swoimi umiejętnościami i zachowaniem zyskał sporą sympatię kibiców.

W historii Tour de Pologne zapisało się wielu innych wybitnych kolarzy. Wystarczy wspomnieć choćby Stanisława Szozdę, Jana Kudrę czy Jana Brzeźnego. Nie można pominąć również zagranicznych kolarzy. Wśród nich pierwszego obcokrajowca, który wygrywał TDP – Francesco Locatelliego – czy współczesnych zawodników takich jak Jens Voigt.